Klucz do sukcesu: dowiedz się jak napisać dobre CV!

Gdy podejmujesz decyzję o podjęciu lub zmianie pracy, warto jest przygotować swój życiorys – Curriculum Vitae. Jego zawartość ma ogromne znaczenie dla pierwszego wrażenia, jakie wywrzemy na potencjalnym pracodawcy, co może zadecydować o naszym zatrudnieniu.

Czy CV do pracy za granicą różni się od tradycyjnego? Ogólnie rzecz biorąc nie, ale warto zwrócić uwagę na kilka aspektów takich jak np. język w jakim jest napisane. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do dalszej lektury. W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć Ci najważniejsze zasady pisania CV, które pomogą Ci w znalezieniu pracy w Holandii i nie tylko!

Pamiętaj, że CV można napisać samodzielnie lub skorzystać z darmowych kreatorów dostępnych w internecie, które ułatwią Ci proces tworzenia profesjonalnego życiorysu.
Męskie dłonie piszące na klawiaturze laptopa. Na ekranie laptopa wyraźnie widoczny jest dokument CV w trakcie tworzenia.

Solidne CV to klucz do sukcesu

Czy zawsze przygotowanie CV jest niezbędne? Oczywiście, że nie. Niektórzy pracodawcy, tak jak na przykład Duijndam Works, nie zawsze wymagają od swoich kandydatów przesłania CV. Aby starać się o zatrudnienie za pośrednictwem naszej agencji wystarczy wypełnić krótki formularz rejestracyjny. Natomiast dołączenie do aplikacji dobrze przygotowanego CV może usprawnić cały proces rekrutacyjny. Dodatkowo możemy mieć pewność, że zawarliśmy tam wszystkie ważne informacje dotyczące naszego przebiegu kariery zawodowej oraz innych kwestii, o które może spytać rekruter podczas rozmowy, a nam zwyczajnie mogą wylecieć z głowy. Zanim przystąpisz do tworzenia swojego CV pamiętaj, że jeśli aplikujesz o pracę w firmie międzynarodowej lub szukasz pracy za granicą warto sprawdzić w wymogach danej oferty pracy w jakim języku powinno być napisane CV. Gdy już wiesz w jakim języku będziesz przygotowywać swój życiorys, czas zastanowić się jakie informacje o nas powinny się w nim znaleźć – spieszymy z odpowiedzią!

Dobre CV czyli jakie?

Przede wszystkim jeśli chodzi o zawartość, warto pisać rzeczowo, klarownie i przede wszystkim zgodnie z prawdą, szczególnie jeśli chodzi o nasze doświadczenie i kwalifikacje. Każda nieprawdziwa informacja w CV prędzej czy później zostanie ujawniona – może to się wydarzyć nawet na etapie rozmowy kwalifikacyjnej lub w trakcie pracy. Szczególnie w przypadku wyjazdu do pracy za granicą, zamieszczanie nieprawdziwych informacji jest dosyć ryzykowne ponieważ może się wiązać z natychmiastową utratą pracy i koniecznością powrotu do kraju. Wielu pracodawców docenia szczerość w kwestii kwalifikacji i jest skłonnych przyuczyć pracownika do wykonywania określonych zadań. Dlatego zawsze warto stawiać na uczciwość i rzetelność w tworzeniu życiorysu zawodowego. Zamiast upiększać rzeczywistość, warto skupić się na swoich rzeczywistych osiągnięciach i umiejętnościach, które mamy do zaoferowania pracodawcy.

Zanim zaczniesz…

Planując przygotowanie CV, ważne jest zrozumienie, że istnieje kilka kluczowych elementów, które powinny znaleźć się w tym dokumencie. Niezbędne informacje obejmują nie tylko standardowe sekcje, takie jak doświadczenie zawodowe i wykształcenie, ale także szczegóły dotyczące ewentualnych umiejętności językowych czy certyfikatów, które mogą być istotne dla pracy na danym stanowisku. Dlatego też ważne jest dokładne przejrzenie wymagań i oczekiwań pracodawcy zawartych w ogłoszeniu oraz dostosowanie zawartości CV do specyfiki danej oferty pracy.

Co powinno zawierać CV?

Dane osobowe

Na wstępie każdego CV istotne jest przedstawienie się. Należy podać imię, nazwisko, pełną datę urodzenia oraz dane kontaktowe, takie jak adres e-mail i numer telefonu. Poprawne dane kontaktowe ułatwiają pracodawcy szybkie i efektywne działanie. Brak lub błędne informacje może opóźnić proces rekrutacyjny lub skutkować utratą szansy na kontakt z potencjalnym pracodawcą. Warto więc zadbać o dokładność i aktualność podanych informacji.

Wykształcenie

Kolejnym istotnym aspektem jest nasze wykształcenie, obejmujące ukończone szkoły oraz kursy, które mogą zwiększyć atrakcyjność naszej kandydatury na określone stanowisko. Należy jednak pamiętać, że nie ma sensu podawanie informacji o wszystkich ukończonych szkołach. Warto ująć informację o szkole, w której uzyskaliśmy najwyższy stopień edukacji lub szkołę, w której zdobyliśmy wykształcenie związane ze stanowiskiem na jakie aplikujemy, jeśli oczywiście takie posiadamy. Z punktu widzenia pracodawcy nie wszystkie informacje są istotne i mogą niepotrzebnie wydłużać nasze CV. Warto więc skupić się na prezentacji tych aspektów naszego wykształcenia, które są najbardziej istotne dla danego stanowiska i branży. W przypadku wielu ofert, szczególnie tych związanych z pracą za granicą poziom i rodzaj wykształcenia są mniej istotne niż posiadane doświadczenie czy umiejętności, mimo to warto je uwzględnić w CV.

Doświadczenie zawodowe

Doświadczenie zawodowe stanowi kluczową i najbardziej istotną część każdego CV, również jeśli ubiegamy się o pracę za granicą. Potencjalny pracodawca chce wiedzieć, czym wcześniej się zajmowaliśmy, jak długo to robiliśmy i co należało do naszych obowiązków. W przypadku pełnienia funkcji technicznych lub logistycznych warto też nadmienić, jakie uzyskaliśmy uprawnienia i certyfikaty, którymi moglibyśmy się posłużyć w kolejnej pracy. Przy opisie doświadczenia zawodowego skupmy się na szerokim omówieniu zadań, które mogą być powiązane z oferowanym stanowiskiem i podkreślą naszą wartość dla pracodawcy. W przypadku aplikowania na ofertę pracy w Holandii ze względu na specyfikę tego rynku pracy, w CV warto zawrzeć dokładny opis całego zdobytego doświadczenia w tym kraju, nawet jeśli nie jest to stricte powiązane z ofertą na jaką aplikujemy. Dzięki temu mamy szansę na większy wybór ofert oraz lepsze dopasowanie ich do naszej kandydatury.

Zainteresowania

Mimo że zainteresowania nie są kluczowe podczas poszukiwania pracy, są one wartościowym źródłem informacji dla pracodawcy. Mogą one pomóc pracodawcy dostrzec dodatkowy potencjał w naszej osobie, który mógłby być wykorzystany.

Klauzula – przetwarzanie danych osobowych

Firma lub agencja pośrednictwa pracy musi otrzymać Twoją zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach rekrutacyjnych. W związku z tym, w Twoim życiorysie zawodowym należy umieścić odpowiednią klauzulę. CV bez tego elementu jest niekompletne.

Przykładowa klauzula:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Jeśli interesuje Cię więcej niż jedna oferta pracy danego pracodawcy warto dodać dodatkową klauzulę żeby Twoja zgoda na przetwarzanie danych osobowych była skuteczna nie tylko w jednej rekrutacji, ale żeby pracodawca mógł rozpatrywać Twoją aplikację wielokrotnie. W tym celu umieść w CV następującą formułkę:

Wyrażam również zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu prowadzenia przyszłych rekrutacji przez wyżej wskazaną firmę.

Podsumowanie

Poszukiwanie nowej pracy i proces rekrutacyjny mogą być stresujące, dlatego warto się do tego dobrze przygotować i usystematyzować informacje o nas w postaci dobrze napisanego CV. Masz w planach podjęcie pracy w Holandii? Jesteś we właściwym miejscu. Duijndam Works jako certyfikowana agencja zatrudnienia w Holandii z ponad 25-letnim doświadczeniem z łatwością pomoże Ci w znalezieniu pracy zgodnej z Twoim doświadczeniem, oczekiwaniami i predyspozycjami. Wypełnij aplikację tutaj i jeśli chcesz, załącz swoje CV przygotowane z pomocą naszych wskazówek – a my zajmiemy się resztą i chętnie pomożemy Ci w znalezieniu nowej pracy w Holandii!
Scroll to Top